Food | Protein | Cost |
---|---|---|
1 large egg | 6 grams | $0.36 |
1 cup of milk | 8 grams | $0.24 |
The table above shows the amount of protein in two foods and the cost of each food. Based on the table, what is the ratio of the cost per gram of protein in a large egg to the cost per gram of protein in a cup of milk?
Difficulty: Medium
Sponsored Ads