Mashaal Masha
One pound of grapes costs $\$2$. At this rate, how many dollars will $c$ pounds of grapes cost?
Difficulty: Easy
A: 

$2c$

B: 

$2+c$

C: 

$\frac{2}{c}$

D: 

$\frac{c}{2}$

Sponsored Ads