Mashaal Masha
Davio bought some potatoes and celery. The potatoes cost $\$0.69$ per pound, and the celery cost $\$0.99$ per pound. If Davio spent $\$5.34$ in total and bought twice as many pounds of celery as pounds of potatoes, how many pounds of celery did Davio buy?
Difficulty: Easy
A: 

2

B: 

2.5

C: 

2.67

D: 

4

Sponsored Ads